Życzenia Świąteczne

Szczecin, Wielkanoc 2020r

Koleżanki i Koledzy, członkowie i sympatycy KLCH,

Wchodzimy w okres Świąt Wielkanocnych w jakże niesprzyjających okolicznościach szczególnie dla pracowników służby zdrowia. Czas pokaże , czy, kiedy już opadnie kurz po walce z wirusem , który sparaliżował cały świat, decydenci docenią nas, pracowników służby zdrowia, rzuconych teraz na pierwszą linię frontu – w takim stopniu, na jaki od wielu lat zasługiwaliśmy i zasługujemy. Nie chciałbym w tak szczególnym okresie poruszać spraw związanych z ogromnym niedoinwestowaniem i mizerią organizacyjną branży, w której pracujemy, co życie właśnie  brutalnie  weryfikuje. Jednakże śledząc aktualne wydarzenia  w tym szczególnie głosy niezależnych ekspertów lekarzy oraz stanowiska NRL wyrażone wielokrotnie przez prezesa prof. Andrzeja Matyję, które nie znajdują uznania,  mam ogromne wątpliwości czy możemy oczekiwać należnego nam szacunku i zrozumienia oraz zasadniczej reformy której od 30 lat nie możemy się doczekać. To jest tym boleśniejsze i niezrozumiałe, że niektóre kraje z byłych tzw. KDL-ów ,  takie jak Czechy, Słowacja czy Rumunia podjęły ten trud i zreformowały swoje systemy ochrony zdrowia, ku zadowoleniu zarówno pacjentów, jak i pracowników opieki zdrowotnej.

Mój pesymizm wynika po części też z tego, że w ostatnich kilku miesiącach musieliśmy jako chirurdzy zmierzyć się z naszymi zarządzającymi w związku z nowymi konkursami odnośnie dalszej pracy. Po raz kolejny okazało się, że nie liczą się żadne dokonania i umiejętności, a dominującą sprawą jest  dla zarządzających wynik ekonomiczny, który z racji wciąż patologicznie niedoszacowanych procedur w chirurgii, powoduje, że wszystkie oddziały chirurgii  w Polsce generują straty. Dzieje się to od lat i zobaczymy, czy obecnie dokonująca się tragedia otrzeźwi rządzących by wreszcie tę patologię wyeliminować.

Ostatni konkurs w Świnoujściu w lutym b.r. udało nam się wygrać i podpisaliśmy umowę na najbliższe 3 lata, ale nie było łatwo, oczekiwania zarządu szpitala, jak zawsze były rozbieżne z oczekiwaniami załogi. Ponownie jednak okazało się, że  przy zdeterminowaniu  i solidarności całej naszej załogi oraz nas jako Zarządu KLCH udało się wynegocjować   w miarę korzystne porozumienie. Wkrótce szykują się podobnie trudne negocjacje w niektórych jednostkach naszego regionu więc przypominam, że nadal jako KLCH jesteśmy otwarci do szeroko rozumianej współpracy i pomocy formalno-prawnej.

Na koniec z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 2020 r, życzę Wam zdrowia zdrowia i jeszcze raz zdrowia, a jeżeli uda Wam się przeżyć te święta w gronie rodzinnym to ,aby były one radosne i przepojone miłością bo czasy trudne, a i przyszłość niepewna.

                                                        Z wyrazami głębokiego szacunku za Wasz codzienny trud

                                                                                           prof. Józef Kładny

                                                                                                Prezes KLCH